A vér egészséges pH-értéke 7.35-7.45 között van, azaz enyhén lúgos. A mindennapokban azonban rengeteg savas ételt fogyasztunk, melyek károsak az egészségre, hiszen vesekövet, a csontok, izmok állapotának romlását, májproblémákat, szívbetegséget okozhatnak, és növelhetik a rák kockázatát. A lúgos ételek nátriumot tartalmaznak, ami természetes fegyver a savasság ellen. Segítségükkel kiegyensúlyozhatjuk szervezetünk pH-ját.
Megmutatjuk, melyek a legkevésbé savas ételek, melyeket érdemes beillesztened az étrendedbe.
Zöldségek
– Főtt brokkoli (6.30-6.85): Található benne A- és C-vitamin, tele van rostokkal, folsavval és fitotápanyagokkal. Sok krónikus betegségtől megóvhat, és megindítja a szervezetben a természetes méregtelenítési folyamatot.
– Főtt karfiol (6.45-6.80): Számos egészségtámogató mikroelemet és vitamint tartalmaz, melyeknek gyulladáscsökkentő hatása is van, és melyek segíthetnek a rák, az agyi és szívbetegségek, valamint az elhízás elleni harcban.
– Zöld káposzta (5.20-6.75): Sok benne a folsav, a magnézium, a C- és K-vitamin. Védelmet nyújthat a sugárzás káros hatásaival szemben, segíthet megelőzni a rák kialakulását és javítja az emésztést.
– Nyers sárgarépa (5.88-6.40): Természetesen lúgos összetevőket tartalmaz, melyek semlegesítik a túl sok gyomorsavat, csökkentik a koleszterinszintet, javítják a látást és csökkentik az idő előtti öregedés látható jeleit.
– Főtt cékla (5.23-6.50): Tele van mikroelemekkel, mint a mangán, a kálium vagy a réz, melyeknek öregedésgátló hatásuk van, csökkentik a gyulladásokat és elősegítik a fogyást.
Gyümölcsök
– Avokádó (6.27-6.58): Kitűnő egyensúlyban tartalmazza az oldható és oldhatatlan rostokat, melyek csökkentik a májkárosodást, megelőzik a szájüregi rák kialakulását, egészségessé teszik a bőrt, valamint táplálják és helyreállítják a száraz, károsodott hajat.
– Mézharmat dinnye (6.00-6.67): Gazdag káliumban, rostban és más fontos tápanyagokban. Ezek az összetevők képesek erősíteni a fogakat és a csontokat, javítják az immunrendszer működését és a látást.
Hüvelyesek
– Szójabab (6.00-6.60): Sok fehérje, vitamin, ásványi anyag és oldhatatlan rost található benne. Ezek csökkentik a koleszterinszintet, a menopauza tüneteit és a mellrák kockázatát.
– Főtt lencse (6.30-6.83): Az egyik legkitűnőbb növényi fehérje-, vas-, folsav-, B1-vitamin- és rostforrás. Elősegíti az egészséges baktériumok szaporodását, kiegyensúlyozza a vércukorszintet és javítja az immunműködést.
– Főtt zöldborsó (6.22-6.88): Sok fehérjét, rostot, mikrotápanyagot tartalmaz, melyek nagyon hasznosak a fogyókúrában, az immunerősítésben, a csontok egészségének megőrzésében és az idő előtti öregedés megelőzésében.
Olíva
– Érett olívabogyó (6.00-7.50): Gazdag E-vitamin forrás és telítetlen zsírsavak is vannak benne, melyek természetes antioxidánsként működnek, csökkentik az elhízás veszélyét, megelőzik a vérrögök kialakulását, és semlegesítik a túl sok koleszterint a vérben.
Spenót
– Főtt spenót (6.60-7.18): Magas az A-, C- és K-vitamin tartalma, valamint sok benne a kalcium. Ennek köszönhetően rendelkezik rákellenes és a szervezetet tisztító hatásokkal, ezenkívül egészségesen tartja a csontokat, a bőrt és a hajat.